„Gotowanie jest super” – recenzja książki Adama Kozaneckiego

„Gotowanie jest super” – recenzja książki Adama Kozaneckiego

13 kwietnia do księgarń trafiła książka „Gotowanie jest super”.

Jej autor, Adam Kozanecki to finalista Masterchefa, który inspiruje się kuchnię polską i rodzinnymi przepisami.

Jego rodzinny Uniejów, wspomnienia z dzieciństwa, polskie smaki prosto z lasu i łąki są doprawione nie tylko swojskim lubczykiem, ale też harissą, wodą różaną i włoskim słońcem. W książce widać wyraźnie związek z ziemią, rodziną, cyklem życia przyrody i brak kompleksów, ale też zamiłowanie do kuchni na bogato, czyli risotta z szafranem i tatara z labraksa.

Nie może też zabraknąć przepisu na firmowe danie z programu Masterchef, czyli rolady z bażanta, dzięki któremu autor zyskał swój przydomek.

 

Adam Kozanecki hakuje znane każdemu przepisy, smażąc jajecznice na palonym maśle. Podaje nowoczesne pomysły na kisiel z suszu, czerninę i kaczkę. Jego pomysły bywają genialne w swej prostocie np. błyskawiczny sos do makaronu z pomidorów i harrisy czy budyń jaglany z kardamonem. Jako fanka kiszonek cieszę się, że będę mogła wypróbować przepis na kiszone ogórki i pomidory. Jeśli jesteśmy przy budyniu, to doskonale wygląda jego propozycja na domowy budyń z wodą różaną.

 

Podoba mi się też łatwość przepisów i to że mają one swojskie miary, bez aptekarskiej dokładności typu 123 gramy. Z minusów – osobiście nie lubię, jeśli przepisy na danie z kilku elementów np. jajecznica z bruschettą, mają składniki wypisane w jednym ciągu, ponieważ wtedy nie wiem czy dany składnik ma trafić do jajek czy na grzankę. Całość jest jednak prosta i pyszna, także nawet drobne rzeczy jak literówka w nazwie ryby labraks (pisane labras) tylko dodają jej uroku. Od razu ma się ochotę odświeżyć kulinarną wiedzę o swoich korzeniach i jechać na termy do Uniejowa, żeby leżeć na trawie i wcinać domowe pączki.

kozanecki
[nokaut-offers-box url=’p:/ksiazki/gotowanie-jest-super-9788372295552.html’ classes=”big”]

Adam Kozanecki „Gotowanie jest super”
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 208
Wydawnictwo: Feeria


Related Posts

Książki o fotografii kulinarnej dla amatorów – recenzja

Książki o fotografii kulinarnej dla amatorów – recenzja

Jakiś czas temu wybrałam się na warsztaty kulinarno-fotograficzne, gdzie pod okiem szefa kuchni Kuby Korczaka i specjalistki od fotografii kulinarnej Magdy Klimczak mogłam pobawić się w fotografa kulinarnego.   Niestety od samego pójścia na fajne warsztaty moje umiejętności fotograficzne cudownie nie wzrosły. Wbrew przeciwnie. Zdałam […]

“Calm” – recenzja

“Calm” – recenzja

Gdybyśmy byli bardziej spokojni, moglibyśmy zmienić świat. Ja nie potrzebuję zaczynać tak ambitnie, wystarczy mi spokój na co dzień, zwłaszca w te dni, kiedy otacza mnie chaos. Jestem po 8 tygodniowym kursie mindfulness, ale i tak przyda mi się ta książka. Kiedy chodziłam na kurs, […]