Kiszonka z kalafiora i papryki

Kiszonka z kalafiora i papryki

Lubicie marynaty i kiszonki? Zwykle jemy tylko ogórki i kapustę, ale konserwować w ten sposób można więcej warzyw. Osobiście uważam, że kiszonki można zrobić ze wszystkiego, co nie ucieka na drzewo. Podobnie można eksperymentować z różnymi rodzajami zalewy.
Dzisiaj będzie papryka i kalafior z turecką zalewą. Kiszonki tureckie maja trochę bardziej intensywny smak, bo dodaje się do zalewy octu i sok z cytryny. Macie ochotę na odmianę?

Składniki na duży słoik 3 l:
mały kalafior pocięty na różyczki
2 papryki oczyszczone i pokrojone w paski
ostra papryczka przecięta na pół
pół główki obranego ze skórki czosnku

Zalewa:

1,5 litr wody (zimnej z kranu)

pół szklanki octu

2 łyżki soli niejodowanej

łyżeczka cukru

sok z cytryny

po kilka ziaren gorczycy, ziela angielskiego, pieprzu i kolendry

pół łyżki kuminu

 

Warzywa układamy warstwami w słoiku (dobrze, żeby był wyparzony), zalewamy zalewą, czyli wymieszaną wodą z octem i przyprawami. Dobrze zostawić przynajmniej centymetr wolnego miejsca w słoiku i nie zakręcać pokrywki zbyt ściśle. W wersji „małosolnej” są dobre po tygodniu, ale lepiej poczekać miesiąc.

kalafior


Related Posts

Kiszony topinambur

Kiszony topinambur

Czy można zrobić kiszony topinambur? Oczywiście! Topinambur to jedno z tych warzyw typu pasternak, które najpierw było powszechnie dostępne. Potem okazało się, że bez sensu je uprawiać skoro pasternak ma mniej substancji odżywczych niż pietruszka, a topinambur gorzej się obiera niż ziemniak. Następnie oba zostały […]

“W słoiku” – recenzja

“W słoiku” – recenzja

Przetwory to polska tradycja. To wspomnienia z dzieciństwa i dziecięcy podziw dla słojów w spiżarni dziadków. To wspomnienia ulubionych smaków i silnych męskich dłoni otwierających słoik. To też codzienne półprodukty np.pomidory ze słoika, które skracają czas przygotowania zupy pomidorowej, gdy wracamy późno z pracy. To […]